Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Mówiąc o włosach zwykle skupiamy się na ich kolorze lub długości. Jedni mają włosy w kolorze blond, inni są szatynami, jedni włosy krótki, inni długie, kręcone bądź proste. Jeśli jednak zapytamy i typ włosów, robi się nieco problematycznie. A tymczasem za najczęstszy typ włosów uchodzą włosy średnioporowate. Sprawdźmy, czym on się charakteryzuje oraz w jaki sposób odpowiednio dbać o taki rodzaj włosów.

Włosy średnioporowate – krótka charakterystyka

Porowatość włosów to jedna z najważniejszych cech ich budowy. Zależna jest głównie od wrodzonych predyspozycji włosa, ale może być również cechą nabytą i zależeć od sposobu pielęgnacji skóry głowy. Zależność ta określa, w jaki sposób ułożone są łuski keratynowe. Włosy średnioporowate znajdują się pomiędzy niskoporowatymi a wysokoporowatymi a ich pielęgnacja nie jest zbyt skomplikowana. Jeśli jednak nie zadbamy o nie właściwie, ich kondycja będzie pozostawiała wiele do życzenia.

Choć znaczna większość włosów słowiańskich to typ średnioporowaty, powszechnie określany jako normalny rodzaj włosów, to jednak mało kto wie, czym takie włosy się charakteryzują. A tymczasem włosy te:

 • są delikatne i cienkie;
 • puszą się pod wpływem wilgoci;
 • brakuje im blasku i nawilżenia;
 • są osłabione;
 • są podatne na elektryzowanie;
 • lubią być łamliwe;
 • mają tendencję do rozdwajania końcówek;
 • często się przetłuszczają;
 • schną najdłużej ze wszystkich typów włosów;
 • są dość łatwe w stylizacji i długo utrzymują fryzurę
 • dobrze się koloryzują.

Jak zadbać o włosy średnioporowate?

Jak już wspomnieliśmy, włosy średnioporowate są dość łatwe w pielęgnacji, konieczna jest jednak regularność oraz właściwy dobór kosmetyków i metod. Najważniejsze jest bowiem zachowanie równowagi PEH, a także ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Na co dzień należy stosować delikatny, najlepiej naturalny szampon, a raz w tygodniu zadbać o dobre oczyszczenie włosów. Włosom potrzebna jest także odżywka, z tym że ta do włosów średnioporowatych nie powinna być ciężka i tłusta – lepiej sprawdzi się więc odżywka w mgiełce bądź sprayu bez spłukiwania. Ten typ włosów wymaga również nawilżenia. W tym celu możemy raz na dwa tygodnie zastosować odżywczo-nawilżającą maskę. Doskonale sprawdzi się także olejowanie włosów – warto na przykład wprowadzić zwyczaj nakładania olejku na 1-2 godziny przed ich myciem. Nie możemy zapominać także o ochronie przeciwsłonecznej włosów, stosując specjalne filtry bądź osłaniając włosy okryciem głowy. Do rozczesywania włosów najlepiej używać szczotki z naturalnym włosiem i robić to delikatnie. Warto także regularnie przycinać końcówki, zaś do koloryzacji używać delikatnych farb. Wskazane jest także raz na jakiś czas skorzystanie z profesjonalnych usług kosmetycznych, w celu nawilżenia i oczyszczenia skóry głowy i włosów.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji włosów średnioporowatych będziemy mogli liczyć na zdrowe i piękne włosy, co wpłynie na nasz wygląd oraz dobre samopoczucie. Widzimy, że nie potrzeba wiele, by właściwie zadbać o siebie i kondycję swoich włosów – będą one nawilżone, lśniące i łatwe w układaniu, jak po wyjściu od fryzjera.