Od lat krąży mit, że włosy niskoporowate nie potrzebują pielęgnacji, wystarczy je umyć szamponem i już. Tak na prawdę każdy rodzaj włosów ma swoje wady, tak samo jest w przypadku niskoporów. Jak je pielęgnować, jakich kosmetyków używać i o czym pamiętać dowiecie się w tym poście.
Włosy niskoporowate – charakterystyka
Włosy niskoporowate charakteryzują się tym, że ich łuski ściśle przylegają do łodygi. Jednak gołym okiem możemy zauważyć cechy charakterystyczne dla niskoporów:
- są grube i ciężkie
- często są oklapnięte i brak im objętości
- długo schną po umyciu
- są odporne na zniszczenia
- szybko się przetłuszczają
- łatwo je przeciążyć
- są trudne w stylizacji, stylizacja nie utrzymuje się długo
Pielęgnacja włosów niskoporowatych
Jaki szampon do włosów niskoporowatych?
Szampon do niskoporów doskonale powinien radzić sobie z nadmiarem sebum i zanieczyszczeń, a jednocześnie nie podrażniać skalpu. Do codziennego mycia dobrym rozwiązaniem będzie szampon o średniej mocy, a raz w tygodniu warto użyć szamponu z SLS.
Myjąc skórę głowy warto pamiętać o wykonaniu peelingu, np. poprzez dodanie glinki lub fusów z kawy do szamponu, albo użycie gotowego peelingu.
Jaka odżywka do włosów niskoporowatych? Pielęgnacja włosów niskoporowatych – równowanaga PEH
Jeśli nie wiesz czym jest równowaga peh sprawdź ten wpis – KLIK
W internecie można często spotkać informacje, że pielęgnacja włosów niskoporowatych nie lubi się z proteinami, nie musi tak być. Wybierając odżywki proteinowe szukaj takich, które w swoim składzie mają proteiny o małych cząsteczkach (wszystkie zaczynające się od hydrolized, a także aminokwasy: cysteina, arginina, metionina, tyrozyna, tauryna).
Niskopory potrzebują sporej ilości humekantów, czyli składników które nawilżą włosy. Tak na prawdę większość odżywek w drogeriach jest humekantowo-emolientowe więc znaleznienie ulubionej może zająć trochę czasu. Najpopularniejsze humekanty używane w odżywkach to: Glycerin, Ferulic Acid, Hyaluronic Acid, Lactic Acid.
Jeśli chodzi o emolienty to najbezpieczniejszą opcją jest zdecydowanie się na oleje, lub odżywki proteinowo-emolientowe i humekantowo-emolientowe. Ze względu na to, że włosy niskoporowate łątwo przeciążyć warto zrezygnować z silikonów w kosmetykach do włosów, a dobierając odżywki i maski upewnić się, że w składzie są oleje dopasowane do typu włosów
Warto postawić na maski PEH, a także takie, które w składzie mają glinkę.
Jakie oleje dla niskoporów?
Włosy niskoporowate lubią oleje z grupy wnikających, to znaczy takie o małych cząsteczkach z dużą ilością nasyconych kwasów tłuszczowych, między innymi jeden z najpopularniejszych – olej kokosowy, a także wszelkie maceraty w nim rozpuszczone (np. olej monoi), ale również: masło kakaowe, masło shea, olej babassu, rycynowy, cupuacu, palmowy i masło mango.
Co jeszcze lubią niskopory?
W pielęgnacji niskoporów warto włączyć zioła takie jak amla, neem i brahmi, ale również te bardziej znane na naszych terenach typu szałwia, mięta, pokrzywa, łopian, czy kozieradka.
Można je zaparzyć, część wetrzeć w skórę głowy, a z reszty zrobić płukankę, dzięki której włosy będą wygladać jeszcze lepiej. Poza płukankami ziołowymi warto skorzystać z płukanki octowej, która opóźnia przetłuszczanie włosów lub z płukanki kawowej.
Włosy niskoporowate są ciężkie przez co często zauważalne jest nadmierne ich wypadanie, w takim wypadku ratunkiem są wcierki, które nie tylko przyspieszają porost włosów, ale też wzmacniają cebulki.