Pielęgnacja włosów niskoporowatych – przykładowe kosmetyki

Od lat krąży mit, że włosy niskoporowate nie potrzebują pielęgnacji, wystarczy je umyć szamponem i już. Tak na prawdę każdy rodzaj włosów ma swoje wady, tak samo jest w przypadku niskoporów. Jak je pielęgnować, jakich kosmetyków używać i o czym pamiętać dowiecie się w tym poście.

Włosy niskoporowate – charakterystyka

Włosy niskoporowate charakteryzują się tym, że ich łuski ściśle przylegają do łodygi. Jednak gołym okiem możemy zauważyć cechy charakterystyczne dla niskoporów:

  • są grube i ciężkie
  • często są oklapnięte i brak im objętości
  • długo schną po umyciu
  • są odporne na zniszczenia
  • szybko się przetłuszczają
  • łatwo je przeciążyć
  • są trudne w stylizacji, stylizacja nie utrzymuje się długo

Pielęgnacja włosów niskoporowatych 

Jaki szampon do włosów niskoporowatych?

Szampon do niskoporów doskonale powinien radzić sobie z nadmiarem sebum i zanieczyszczeń, a jednocześnie nie podrażniać skalpu. Do codziennego mycia dobrym rozwiązaniem będzie szampon o średniej mocy, a raz w tygodniu warto użyć szamponu z SLS.

Myjąc skórę głowy warto pamiętać o wykonaniu peelingu, np. poprzez dodanie glinki lub fusów z kawy do szamponu, albo użycie gotowego peelingu.

pielęgnacja włosów niskoporowatych - szampony

Jaka odżywka do włosów niskoporowatych? Pielęgnacja włosów niskoporowatych – równowanaga PEH

Jeśli nie wiesz czym jest równowaga peh sprawdź ten wpis – KLIK

W internecie można często spotkać informacje, że pielęgnacja włosów niskoporowatych nie lubi się z proteinami, nie musi tak być. Wybierając odżywki proteinowe szukaj takich, które w swoim składzie mają proteiny o małych cząsteczkach (wszystkie zaczynające się od hydrolized, a także aminokwasy: cysteina, arginina, metionina, tyrozyna, tauryna).

Niskopory potrzebują sporej ilości humekantów, czyli składników które nawilżą włosy. Tak na prawdę większość odżywek w drogeriach jest humekantowo-emolientowe więc znaleznienie ulubionej może zająć trochę czasu. Najpopularniejsze  humekanty używane w odżywkach to: Glycerin, Ferulic Acid, Hyaluronic Acid, Lactic Acid.

Jeśli chodzi o emolienty to najbezpieczniejszą opcją jest zdecydowanie się na oleje, lub odżywki proteinowo-emolientowe i humekantowo-emolientowe. Ze względu na to, że włosy niskoporowate łątwo przeciążyć warto zrezygnować z silikonów w kosmetykach do włosów, a dobierając odżywki i maski upewnić się, że w składzie są oleje dopasowane do typu włosów

Warto postawić na maski PEH, a także takie, które w składzie mają glinkę.

pielęgnacja włosów niskoporowatych - odżywki

Jakie oleje dla niskoporów?

Włosy niskoporowate lubią oleje z grupy wnikających, to znaczy takie o małych cząsteczkach z dużą ilością nasyconych kwasów tłuszczowych, między innymi jeden z najpopularniejszych – olej kokosowy, a także wszelkie maceraty w nim rozpuszczone (np. olej monoi), ale również: masło kakaowe, masło shea, olej babassu, rycynowy, cupuacu, palmowy i masło mango.

Co jeszcze lubią niskopory?

W pielęgnacji niskoporów warto włączyć zioła takie jak amla, neem i brahmi, ale również te bardziej znane na naszych terenach typu szałwia, mięta, pokrzywa, łopian, czy kozieradka.

Można je zaparzyć, część wetrzeć w skórę głowy, a z reszty zrobić płukankę, dzięki której włosy będą wygladać jeszcze lepiej. Poza płukankami ziołowymi warto skorzystać z płukanki octowej, która opóźnia przetłuszczanie włosów lub z płukanki kawowej.

Włosy niskoporowate są ciężkie przez co często zauważalne jest nadmierne ich wypadanie, w takim wypadku ratunkiem są wcierki, które nie tylko przyspieszają porost włosów, ale też wzmacniają cebulki.

About the author

Monika

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *