Kiedy warto zmniejszyć piersi

Piersi – zwykle myśląc o operacji związanej z tą częścią ciała, mamy na uwadze ich powiększanie. A tymczasem jest także wiele osób, które decyduje się na ich pomniejszenie. Tego typu operacje – w przeciwieństwie do powiększania biustu – wykonywane są nie z przyczyn estetycznych, a zdrowotnych. Poznajmy najważniejsze powody, dla których warto zmniejszyć piersi. Oto i one:

Gigantomastia – czym jest?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia pojęcia gigantomiastia. Oznacza ono zbyt duży biust, wymagający chirurgicznego zmniejszenia – nie ma bowiem innego sposobu, by móc zniwelować ten problem. A uwierzcie, może to być naprawdę spory i uciążliwy problem, który często staje się przyczyną kompleksów, powoduje ból i dyskomfort, a także utrudnia normalne funkcjonowanie i wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Gigantomastia jest to nadmierny przyrost piersi i choć nie istnieją dokładne wskazania, od jakiej wagi, wielkości lub rozmiaru pierś określana jest jako zbyt duża, to przyjmuje się, iż jest to rozmiar powyżej miseczki G.

Operacja zmniejszenia biustu – kiedy się na nią zdecydować?

Oczywiście nie jest powiedziane, że kobiety, które noszą stanik z miseczką G koniecznie muszą poddać się operacji. Zależy to bowiem nie tylko od rozmiaru stanika, ale także od wagi ciała, wzrostu, proporcji pozostałych części ciała oraz tego, czy biust utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, powoduje ból i dyskomfort. Na pomniejszenie biustu natomiast warto zdecydować się wówczas, gdy:

Obfity biust powoduje ból i dyskomfort

Zbyt duży biust stanowi znaczne obciążenie kręgosłupa, przez co cierpią także plecy, szyja a nawet głowa. Często doskwiera nam ból, pojawiają się wady postawy, trudność sprawia nam wykonywanie codziennych, nawet podstawowych czynności. Wszystko to sprawia, że bardziej prawdopodobne staje się ryzyko popadnięcia w depresję. Ponadto wraz z nadmiernym biustem pojawiają się inne dolegliwości i problemy zdrowotne, jak chociażby miażdżyca czy choroby stawów.

Pojawiają się problemy z oddychaniem

Nadmierny biust jest sporym obciążeniem także dla naszej klatki piersiowej. Po pierwsze, znacznie bardziej się garbimy, przez co zmniejsza się objętość naszych płuc, po drugie w trakcie snu następuje większy nacisk na klatkę piersiową i pojawiają się problemy z oddychaniem. To z kolei pogarsza jakość snu, przez co dodatkowo jesteśmy niewyspani i nerwowi.

Duże piersi utrudniają aktywność fizyczną

Dotyczy to zarówno uprawiania rozmaitych sportów, jak i każdą inną aktywność, związaną z normalnym funkcjonowaniem.  Jazda na rowerze, bieganie, gra w piłkę, aerobik – mimo szczerych chęci, wykonywanie kolejnych ruchów sprawia nam ból bądź jest całkiem niemożliwe. Brak odpowiedniej dawki ruchu sprawia, że pojawiają się nadmierne kilogramy także w obrębie brzucha czy innych partii ciała, co dodatkowo pogarsza nasz stan zdrowia i wpływa na nasze samopoczucie.

Występuje problem z doborem odpowiedniej bielizny

W przypadku nadmiernego biustu dobór właściwego stanika to nie lada wyzwanie. Nie każdy z nich jest bowiem w stanie utrzymać ciężar piersi – ramiączka wrzynają się w ramiona, piersi „wylewają się” ze stanika, gumka w obwodzie biustu powoduje otarcia, oparzenia, w efekcie czego pojawiają się infekcje. Ponadto specjalistyczna bielizna sporo kosztuje, zaś samodzielne zapięcie stanika stanowi dodatkowe utrudnienie.

Ze względu na rozmiar biust wygląda nieestetycznie

Oczywiście najważniejszym powodem są kwestie zdrowotne, natomiast estetyka piersi również ma ogromne znaczenie. Wpływa bowiem na wygląd całej naszej sylwetki. Redukcja piersi wpływa także na poprawę innych części ciała – zmienia się nasza postawa, sylwetka, proporcje. Dzięki takiej metamorfozie znacznie wzrasta poczucie własnej wartości oraz jest to impuls do dalszej dbałości o siebie, swoje zdrowie i wygląd.

Rozmiar piersi jest powodem kompleksów, stanów lękowych lub depresji

Nadmierny biust może być bardzo poważnym problemem, a o jego skali zwykle nie mają pojęcia osoby, których problem ten nie dotyczy bezpośrednio. Osoby ze zbyt dużym biustem czują wstyd z tego powodu, jak również często spotykają się z krytycznymi uwagami bądź kpinami otoczenia. Wszystko to wpływa negatywnie na ich stan psychiczny, doprowadzając do stanów lękowych a nawet depresji.

Gdy któryś z powyższych elementów dotyczy także i Ciebie, nie warto czekać lecz jak najszybciej zdecydować się na redukcję biustu. Tylko w taki sposób można odzyskać komfort codziennego funkcjonowania, pewność siebie oraz zadbać o swoje zdrowie – zarówno to fizyczne, jak i psychiczne.