Rozwój osobisty i selflove

Prokrastynacja – 5 skutecznych sposobów na pokonanie odwlekania

Posted by rmisiek897

Prokrastynacja to hasło, które coraz częściej możesz spotkać w internecie, czy swoim otoczeniu. Nic dziwnego, ten problem dotyczy aż 1/4 społeczeństwa, a ta liczba dalej rośnie. Czym jest prokrastynacja? Co ją wywołuje i jak sobie z nią poradzić? O tym dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest prokrastynacja?

Prokrastynacja to ciągłe odkładanie na później zadań, które mamy do zrobienia. Najczęściej tych ważnych, lub nieprzynoszących natychmiastowych efektów. Jednak prokrastynacja to nie to samo co lenistwo, najczęściej bierze ona się z tego, co bezpośrednio dzieje się w naszej psychice. Prokrastynuując często wykonujemy inne, mniej ważne czynności, tylko po to, aby uniknąć tej konkretnej.

prokrastynacja - jak nie odkładać na póżniej?

Co jest przyczyną prokrastynacji?

Wszystko, co robimy wynika z tego, co siedzi w naszej głowie. Tak samo jest i w tym przypadku, a za najczęstsze przyczyny prokrastynacji uznaje się:

  • zbyt duże wymagania stawiane przez rodziców w dzieciństwie – bardzo często wychodzimy z dzieciństwa z przekonaniem, że jesteśmy do czegoś za słabi, że się nie uda, albo, że ktoś na pewno zrobi to lepiej. Z takim podejściem po prostu odkładamy zadanie, licząc na to, że po prostu nas ominie;
  • perfekcjonizm – wszystko albo nic, kierując się w życiu takim podejściem trudno jest cokolwiek zrobić, bo nie da się być perfekcyjnym we wszystkim;
  • strach przed porażką lub wzięciem odpowiedzialności za powodzenie – osoby, które prokrastynują bardzo często kierują się strachem. Boją się tego, że poniosą porażkę lub odniosą sukces i nie będą umieć wytłumaczyć jak im się to udało;
  • odległy deadline lub jego brak – kiedy czujemy nad sobą presję czasu to automatycznie zmuszamy się do działania. W przypadku brak deadline lub gdy jest on odległy jest inaczej. Zadanie ciągle wędruje na koniec listy, zwłaszcza gdy wykonanie go nie przyniesie szybkich efektów.

Jak poradzić sobie z prokrastynacją?

Z prokrastynacją, tak jak ze wszystkim można sobie poradzić, kluczowe może być tutaj określenie tego, co ją wywołuje. Jednak wiele sposobów jest po prostu uniwersalnych i sprawdzą się u każdego.

Przepracuj to!

Skoro prokrastynacja bierze się w szczególności z psychiki, to warto przepracować ten problem na terapii. Niezależnie co jest przyczyną, terapia może tutaj bardzo pomóc. Jeżeli jednak nie jesteś skłonny udać się na terapię to powstała książka, która bardzo pomaga przepracować ten problem. Emocjonalne pułapki przeszłości to książka, która zawiera w sobie ćwiczenia pozwalające zmienić wypracowane w przeszłości schematy i zrozumieć skąd one się wzięły. Myślę, że sięgnięcie po nią, będzie bardzo dobrym startem w walce z prokrastynacją.

Emocjonalne pułapki przeszłości, książka psychologiczna

Zlikwiduj rozpraszacze

Bardzo łatwo się rozpraszasz, przez co zadania wymagające dużego skupienia wydają się być niemożliwe do zrealizowania? Zidentyfikuj co Cię rozprasza i pozbądź się tych rzeczy. Pozostaw na biurku tylko niezbędne rzeczy i zadbaj, aby w Twoim miejscu pracy panował porządek.

Prokrastynacja? Sprawdź na co marnujesz swój czas

Bardzo często wydaje nam się, że nie mamy czasu aby zrobić wszystko, co zaplanowaliśmy. Owszem, może tak być, ponieważ mamy tendencję do przepełniania listy zadań, jednak jeszcze większą tendencję mamy do marnowania czasu. Zastanów się, na co marnujesz swój czas, sprawdź w ustawieniach telefonu lub przeglądarki na jakich stronach/aplikacjach spędzasz najwięcej czasu, a może to już 7 przerwa na „szybką” kawę? Gdy wiemy, na co marnujemy swój czas, łatwiej jest go kontrolować.

Zaczynaj od najtrudniejszego zadania

Jeżeli odkładasz na później najtrudniejsze zadania, to będą się one kumulować tak długo, aż zostaną do zrobienia tylko one. Zamiast tego zacznij swój dzień od wykonania najtrudniejszego zadania. Może wydawać Ci się to dziwne, ale w ten sposób zwiększysz swoją produktywność i prawdopodobnie starczy Ci czasu na wszystkie zaplanowane zadania. Jeżeli chcesz poczytać o tej metodzie więcej to sprawdź książkę Zjedz tę żabę Briana Tracy’ego (ten link jest afiliacyjny, oznacza to, że jeśli kupisz z niego produkt, ja otrzymam prowizję).

Prokrastynacja – pokonaj ją zmianą stylu życia

Bardzo często sposobem na pokonanie prokrastynacji jest zmiana swojego stylu życia, a zwłaszcza kluczowych w nim elementów. Jakich?

  • wprowadzenie porannej rutyny – poranna rutyna, pomimo że może wydawać się nudna ma ogromny wpływ na naszą produktywność w ciągu dnia. Pozwala rozbudzić umysł i przygotować go na to, co będzie działo się w ciągu dnia;
  • dbanie o sen – nie wysypiając się nie trudno jest o odkładanie zadań na później. Zmęczenie raczej nie należy do wdzięcznych wspomagaczy efektywnej pracy.
  • aktywność fizyczna – wbrew pozorom dbanie o aktywność fizyczną ma tutaj wpływ. Każdy rodzaj aktywności pozwala oczyścić głowę i faktycznie odpocząć od pracy umysłowej.

Related Post

1 Comment

  1. Agnieszka

    Super wpis. Jeszcze od siebie dodam, że u mnie się sprawdza metoda pomodoro (i nagle coś, co miało mi zająć trzy godziny, zajmuje godzinę :D), a dodatkowo wtyczka na facebooka z motywacyjnym cytatem (nie dość, że nie widać feedu, to jeszcze unikam facebooka, bo mam alergię na motywacyjne cytaty :P). No i dzięki temu zostaje mi więcej czasu na rozwój osobisty. <3 Oczywiście czasem są takie dni, że ABSOLUTNIE NIC NIE POMAGA, ale na szczęście zdarzają się już naprawdę rzadko. 🙂