Lifeestyle

Kwiaty cięte – jak dbać o kwiaty i przedłużyć ich trwałość w wazonie?

Posted by rmisiek897

Uwielbiam mieć w domu kwiaty, a moją największą miłością są kwiaty cięte, które przepięknie wyglądają w wazonie. Żeby nie kupować ich co trzy dni postanowiłam nauczyć się dbać o nie. Dzięki prostym i szybkim sposobom trwałość kwiatów wydłuża się do nawet trzech tygodni.

Dlaczego warto mieć w domu kwiaty cięte?

Świeże kwiaty w domu wbrew pozorom mają na nas bardzo pozytywny wpływ. Są piękną ozdobą mieszkania, wprowadzają element kolorystyczny i cieszą nasze oko podczas codziennych czynności.

Mówiąc o kolorach pamiętajmy o psychologii kolorów. Zieleń uspokaja, odpręża, kojarzy nam się ze zdrowiem i dobrą energią. Nasze oczy odpoczywają, kiedy spoglądamy na coś zielonego.

Kolejna zaleta ciętych kwiatów to fakt, że ich zapach wpływa na nasz nastrój. Chyba większość osób słyszała chociaż raz o armoaterapii. Wydzielające się olejki eteryczne mogą pobudzać nas do działania, odprężać, albo poprawiać humor. Na przykład zapach pelargonii usprawnia myślenie.

Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych?

Wstawione do wazonu kwiaty i tak zostawione, utrzymują się około trzech dni. To bardzo krótki okres czasu, który nie pozwala nawet na nacieszenie się nimi. Dzięki kilku prostym i szybkim sposobom ich trwałość może przedłużyć się nawet do trzech tygodni.

Podcinaj końcówki!

Przed włożeniem kwiatów do wazonu podetnij końcówki, dzięki temu będą lepiej chłonąć wodę. Powtarzając tą czynność co trzy – cztery dni możesz znacząco przedłużyć trwałość kwiatów.

Regularnie wymieniaj wodę w wazonie

Poza dolewaniem wody do wazonu, kiedy robi jej się mniej powinno się ją regularnie wymieniać i przy okazji umyć w środku wazon. Woda, zwłaszcza kiedy są w niej kwiaty, też się psuje. Najczęściej można spotkać się z zaleceniem wymieniania wody co dwa dni. Osobiście zmieniam wodę co trzy dni podcinając jednocześnie końcówki kwiatów.

Stosuj odżywki do kwiatów

Kupując bukiet w kwiaciarni dostajemy saszetkę z odżywką. Możemy kupić jej od razu większą ilość w kwiaciarni lub zrobić samemu w domu.

Do domowej odżywki do kwiatów potrzebujesz tylko 3 łyżeczek cukru i łyżeczki octu jabłkowego. Cukier odżywi rośliny, a ocet zapobiegnie rozwijaniu się bakterii, grzybów itp.

Dodaj kostkę lodu do wody w wazonie

Kwiaty lubią mieć chłodno i wilgotno. Wrzucenie kostki lodu do wody ochłodzi ją na dłuższy czas, dzięki czemu kwiaty dłużej zachowają świeżość.

Nie stawiaj kwiatów na parapecie!

Ustawiając kwiaty w wazonie pamiętaj o tym, że nie lubią bardzo nasłonecznionych miejsc, blisko grzejnika i przeciągów. Zamiast parapetu wybierz stół na środku jadalni lub biurko przy ścianie.

Posiadanie kwiatów w domu sprawia przyjemność i dobrze wpływa na codzienne funkcjonowanie. Dlatego dbając o kwiaty dbamy też o siebie.

Related Post