Bez kategorii, Lifeestyle

Badanie osobowości – czy warto je zrobić?

Posted by Monika

 Kiedy wpiszesz w wyszukiwarkę frazę: „test na osobowość” zobaczysz mnóstwo popularnych stron, które powiedzą Ci, że Twój typ osobowości to np odkrywca czy analityk. Jednak zagłębiając się w ten temat zorientujesz się, że te testy nie do końca są odzwierciedleniem rzeczywistości. Jeśli zależy Ci na wiarygodnym wyniku powinieneś udać się do psychologa lub skorzystać ze strony Perso.in, gdzie poza wynikiem testu masz możliwość omówienia go z trenerem. 


Po co wykonywać test osobowości?

Po pierwsze i dla mnie najważniejsze zwiększa to naszą samoświadomość, pozwala poznać lepiej siebie i pracować nad schematami zachowań. Dzięki takiemu testowi poznajesz swoje mocne i słabe strony. Na przykład zaczynasz dużo rzeczy ale rzadko je kończysz, bo Ci się po prostu nudzą, trener podczas analizy może podpowiedzieć Ci różne sposoby na poradzenie sobie z tym,np. że wystarczy zmiana otoczenia, żeby praca ponownie stała się ciekawa.

Ten test jest dobrym początkiem przy wyborze kierunku studiów, czy wykonywanego w przyszłości zawodu. To prosty sposób aby sprawdzić jakie masz predyspozycje i na ich  podstawie zdecydować czym będziesz zajmować się w życiu. Dla przykładu osoba, która ma predyspozycje  do pracy kreatywnej ląduje w biurze rachunkowym – praca nie sprawia jej przyjemności, męczy, a zamiast tego ta sama osoba mogłaby pracować jako marketingowiec i spełniać się w tym co lubi.

W dużych firmach, często jest tak, że na konkretne stanowisko potrzeba mieć konkretne umiejętności, np kierownik działu powinien umieć przekonać do siebie innych, umieć łagodzić spory i nie tylko – krótko mówiąc posiadać pełen pakiet umiejętności społecznych. Dlatego wielu pracodawców decyduje się na wykonywanie takich testów u kandydatów na wyższe stanowiska. Wykonanie takiego testu przed rozmową kwalifikacyjną może pomóc Ci w dostaniu wymarzonej pracy. Niejeden pracodawca doceni fakt, że przygotowałeś się do tej rozmowy.

Jak wygląda test osobowości Perso.in?

Przede wszystkim badanie opiera się na pięciu składowych kategoriach: ludzie, doświadczenia, obowiązki, stymulatory, trudności. 

 • ludzie –  tej kategorii dowiesz się czy sprawdzisz się w pracy grupowej, wymagającej bliskiego kontaktu z drugą osobą. Ale też czy potrafisz dbać o swoje interesy, osiągać kompromisy czy negocjować.
 • doświadczenia – to kategoria, która ocenia otwartość na nowe doświadczenia, umiejętność dostosowywania się do zmian, kreatywność, a nawet świadomość towarzyszących Ci emocji
 • obowiązki – w tej sekcji dowiesz się czy jesteś sumienny, czy z łatwością planujesz i osiągasz cele, masz predyspozycje do zarządzania grupą, czy motywację do działania masz po prostu w sobie, czy też potrzebujesz do tego innych.
 • stymulatory – ta sekcja określi przede wszystkim czy jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem, a może pomiędzy, w kierunku jednej ze stron. Dowiesz się czy skuteczniej działasz w ciszy, a może w pracy sprzyjają Ci zewnętrzne bodźce, np. grająca w tle muzyka.
 • trudności – tutaj dowiesz się, jak w Twoim przypadku wygląda radzenie sobie z emocjami. Dzięki temu możesz określić, czy praca w stresujących warunkach jest dla Ciebie, na ile jesteś obiektywny i jak widzisz przyszłość.

Na maila dostajesz raport sporządzony na podstawie wykonanego badania, spotykasz się online z trenerem i omawiacie go, w międzyczasie jest możliwość zadawania pytań, rozmowę na temat sposobów radzenia sobie z danymi cechami i wykorzystywania ich w codziennym życiu.

Related Post

2 thoughts on “Badanie osobowości – czy warto je zrobić?

 1. Milena Łukasiak

  Mam teraz dużo czasu także zrobię sobie taki test 😀

  rilseee.blogspot.com

 2. Ruda

  Ja zupełnie nie interesowałam się tym tematem 🙂