Bez kategorii, Lifeestyle

7 sposobów na oszczędzenie pieniędzy.

Posted by Monika

Nie jeden raz obiecujemy sobie: „od dzisiaj oszczędzam” „będę odkładać na…” i niestety na obiecywaniu się kończy. Jak ogarnąć wydatki, aby faktycznie być w stanie zaoszczędzić? Już dzisiaj możesz podjąć dodatkowe kroki które pozwolą Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy.

1.Oszczędzanie pieniądzy na jedzeniu! Planuj posiłki i korzystaj z listy zakupów.

Jak się okazuje przeciętny polak wydaje na jedzenie około 400-600zł miesięcznie na osobę. Dużo czy mało? To w sumie pojęcie względne jednak kiedy ktoś zarabia najniższą krajową ta suma okazuje się być bardzo duża, w końcu to prawie jedna trzecia wypłaty. Jednak wiele z nas (ja również) wchodząc do marketu bez przygotowanej wcześniej listy zakupów traci kontrolę. Z kilku rzeczy robi się nagle pełny koszyk, a zakupy mocno przekraczają stawkę, jaką sobie na nie przygotowaliśmy. Planując posiłki wiemy od razu jakich produktów będziemy potrzebować. Zrobienie listy to dodatkowe 5-10min, ale ten czas zwróci się nam podczas zakupów. Za to fakt, że nie kupimy niepotrzebnych produktów w przypadku 4-osobowej rodziny pozwala na oszczędzanie pieniędzy, nawet do 1000zł miesięcznie.

Przeczytaj post o planowaniu posiłków – klik

2. Raz w tygodniu wyciągaj z portfela wszystkie drobne i odkładaj je do skarbonki lub skorzystaj z automatycznej oszczędności przez zaokrąglanie do góry wydanej sumy.

Kiedy idziemy do sklepu i płacimy gotówką najwygodniej jest nam dać Pani kasjerce banknot, żeby wydała nam resztę. Często jest to kilka monet, które w ciągu tygodnia zmieniają się już w miłą sumkę. Pod koniec miesiąca przejdź się do marketu i wymień drobniaki na papierowe banknoty. W naszym przypadku za ostatni miesiąc wyszło około 60zł.

7 sposobów na oszczędzanie

3. Zrób do pracy lunchboxa, zamiast kupować jedzenie.

Zamówienie posiłku do pracy lub szkoły to od 12 do 50zł dziennie, razy 5 dni w tygodniu i w najlepszej opcji wychodzi nam, że wydamy dodatkowo 240zł miesięcznie, niby nie jakoś dużo, ale po dłuższym czasie sumuje się w nie do końca przyjemne sumy. Zdecydowanie lepiej jest zrobić lunchboxa w domu i wziąć go ze sobą do pracy. Za 6zł mamy już takiego naprawdę dużego lunchboxa wypełnionego zdrowszym jedzeniem niż to zamawiane z restauracji i barów. Dodatkowo w skali miesiąca to 120zł różnicy w porównaniu do najtańszej opcji – jak widać to kolejny dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy.

4. Oszczędzanie pieniądzy robiąc zakupy – korzystaj z programów casback np. Refunder

Zawsze zapominam o tym, jednak jeśli ktoś tak jak ja robi bardzo dużo zakupów przez internet to szybko odczuje dodatkowy przypływ pieniędzy. Wystarczy zainstalować wtyczkę w przeglądarce, a wtedy nalicza się samo. Zwroty wprawdzie nie są bardzo duże, a w przypadku refundera można przelać pieniądze na konto dopiero jak ubieramy 40zł, jednak zawsze to zaoszczędzone pieniądze.

Refunder – klik

5. Zamiast wychodzić na miasto ze znajomymi, zaproś ich do siebie na imprezę koszyczkową.

Wypadarze znajomymi na miasto, do restauracji, kina, klubu, na pizze lub piwo potrafi kosztować nawet 150zł, a pieniądze rozchodzą się nie wiadomo na co. Dlatego dużo lepszą opcją jest zaproszenie znajomych do siebie. Zrobienie kilku przystawek, wykupienie filmu czy wypożyczenie planszówek nie wyniesie Cię więcej niż 100zł, a jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze bardziej to umów się ze znajomymi na imprezę koszyczkową. Kiedy każdy przyniesie coś ze sobą to jedzenia będzie pełno, a koszt dla każdego będzie niewielki.

7 sposobów na oszczędzanie

6. Odwiedzaj second handy, outlety, strony typu vinted itp.

Uwielbiasz zakupy i nie możesz się powstrzymać od robienia ich przynajmniej raz w miesiącu? Tutaj ustalmy jedno, budżet na zakupy ubraniowe itd każdy wyznacza sobie sam, ja jestem z tych osób które wolą kupić za 100zł 2 pary spodni niż jedne za 160zł. Gdzie kupować takie rzeczy? Ja uwielbiam buszować na vinted, śledzić wyprzedaże i łapać okazje (jak mój kaszmirowy sweterek za całe 25zł). Jeśli nie wyobrażasz sobie kupić ubrania, z którego ktoś już zerwał metkę to rozejrzyj się w outletach, często można tam kupić naprawdę fajne rzeczy w cenach porównywalnych do tych droższych second handów.

7. Oczędzanie pieniądzy – ogarnij swój budżet!

Ta rada chyba powinna pojawić się na samym początku, ponieważ jest najważniejsza. Zastanów się, czy jesteś w stanie powiedzieć, na co ile pieniędzy wydałaś w zeszłym miesiącu? Jeśli tego nie zapisujesz to bardzo wątpię. Sama przez dłuższy czas nie zdawałam sobie sprawy ile pieniędzy rozpływa się tak po prostu, nie wiadomo na co. Zapisywanie wydatków i planowanie ich z góry pozwala na oszczędzanie pieniędzy bezboleśnie. W ten sposób mamy świadomość ile pieniędzy wydajemy na niepotrzebne rzeczy i możemy wdrażać w życie zmianę teNie jeden raz obiecujemy sobie: „od dzisiaj oszczędzam” „będę odkładać na…” i niestety na obiecywaniu się kończy. Jak ogarnąć wydatki, aby faktycznie być w stanie zaoszczędzić? Już dzisiaj możesz podjąć dodatkowe kroki które pozwolą Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Related Post

11 thoughts on “7 sposobów na oszczędzenie pieniędzy.

 1. mowmimoniska

  O programach typu cashback nie mam bladego pojęcia, a zaciekawiło mnie to. Mogłabyś napisać coś więcej? 🙂

  1. Monika

   Polega to na tym, że rejestruje się na jakiejś stronie z casback i robisz za jej pośrednictwem zakupy za co dostajesz zwrot jakiejś tam części pieniędzy zazwyczaj ok 0.5-6%

 2. Milena Łukasiak

  O super wskazówki! 😀
  rilseee.blogspot.com

 3. BlingBlingMakeUp

  Bardzpo pomocne porady, ja najbardziej odczulam oszczednosc kiedy zaczelam planowac posilki i robic liste zakupow 😀

 4. Monika.

  Uwielbiam takie wpisy ! 🙂

 5. Milena M

  To się nazywa impreza koszyczkowa? Nie znałam tej nazwy 😉

  1. Monika

   Impreza koszyczkową to taka gdzie każdy przychodzi z jakimś jedzeniem. W moim regionie funkcjonuje taka nazwa

 6. Klaudia Lisiecka

  Świetne rady! Mi na szczęście oszczędzanie idzie całkiem dobrze, jeśli mam porządny cel 🙂
  https://klaudialisiecka.blogspot.com/

 7. Magda_bloguje

  Chyba znów zacznę przygotowywać jedzenie do pracy 🙂

 8. Natka !

  Myślę, że po kilku latach mieszkania w internacie, a teraz wiodąc studenckie życie nabyłam umiejętność oszczędzania 🙂
  Z wyszczególnionych punktów najbardziej popieram lunchbox; samodzielnie zrobiony obiad bądź przekąski nie tylko powodują, że w naszej kieszeni zostaje parę złotych więcej, ale i lepiej smakują.
  Pozdrawiam serdecznie!

 9. Gabrysia Polewka

  Rady trafione w dziesiątkę! 🙂

  https://xgabisxworlds.blogspot.com/