Odchudzanie – jak się za to zabrać

Diety, ćwiczenia i wszelkie sposoby na stracenie zbędnych kilogramów to jeden z najpopularniejszych tematów gdy zbliża się lato. W końcu każda z nas chciałaby się cieszyć piękną figurą. Temat odchudzania wydaje się prosty, w końcu każdy coś o tym wie, dlaczego więc tak niewielka ilość osób osiąga swój cel i potrafi go utrzymać? Dlatego, że tak niewiele z nas ma konkretny plan. Jak stworzyć taki plan odchudzania? Trzeba uwzględnić w nim kilka punktów:

CEL

Pierwszy krok to wyznaczenie sobie konkretnego celu. Powinno się uwzględnić: ile chcę schudnąć, czy bardziej zależy mi na efekcie wizualnym czy na wadze, czy chcę pozbyć się cellulitu, czy chcę  ujędrnić ciało. Na podstawie tych zagadnień formułujemy swój cel.

ILE CZASU ZAJMIE UTRATA WAGI?

Ważne jest aby postawić sobie cel krótko i długoterminowy, np ile chcę chudnąć na tydzień, a ile czasu powinno zająć osiągnięcie ogólnego celu. Pamiętajmy aby dać sobie czas, zdrowa utrata wagi to około 2,5kg na miesiąc.

W JAKI SPOSÓB SCHUDNĄĆ?

Kiedy już mamy wyznaczony cel i jego termin powinniśmy przemyśleć w jaki sposób chcemy schudnąć. Czy będzie to dieta czy ćwiczenia, a może jedno i drugie? Chudniemy kiedy dostarczamy organizmowi mniej kalorii niż potrzebuje. Niezależnie czy osiągniemy deficyt kaloryczny poprzez zwiększenie zapotrzebowania poprzez treningi czy też ograniczymy spożywane w posiłkach kalorie osiągniemy cel. Oczywiście jeśli zależy nam na ujędrnieniu ciała bez ćwiczeń się nie obejdzie.

odchudzanie- jak skutecznie stracić kilogramy?

JAK OBLICZYĆ ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE?

Nie możemy zapomnieć o zapotrzebowaniu kalorycznym, możemy je obliczyć za pomocą dostępnych w sieci kalkulatorów lub skorzystać z wzoru:

BMR = (9,99 × waga (kg)) + (6,25 × wzrost (cm)) – (4,92 × wiek) – 161

a osiągnięty wynik mnożymy przez współczynnik aktywności:

1,0 – leżący lub siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej,
1,2 – praca siedząca, aktywność fizyczna na niskim poziomie,
1,4 – praca niefizyczna, trening 2 razy w tygodniu,
1,6 – lekka praca fizyczna, trening 3–4 razy w tygodniu,
1,8 – praca fizyczna, trening 5 razy w tygodniu,
2,0 – ciężka praca fizyczna, codzienny trening.


CZY KORZYSTAĆ Z CZYJEJŚ POMOCY?

Jeśli mamy taką możliwość to warto jest skorzystać z pomocy dietetyka i trenera personalnego, jednak nie jest to konieczne. Za to bardzo dobrym rozwiązaniem jest dołączenie do grup motywacyjnych, podjęcie tego wyzwania razem z przyjaciółką lub po prostu znalezienie osoby, która będzie nas wspierać.

About the author

Monika

View all posts

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *