Porowatość włosów- o co z tym chodzi?

Jeszcze trzy miesiące temu moja „pielęgnacja” włosów opierała się na codziennym umyciu ich szamponem. Błyszczące i mięciutkie włosy widziane u innych były dla mnie tajemnicą rangi enigmy. Już dawno pożegnałam się z połową swoich włosów i nie wiedziałam dlaczego tak się dzieje. Postanowiłam zacząć z tym walczyć i szukać sposobów na uratowanie tego, co jeszcze na mojej głowie pozostało.

Porowatość włosów – co to takiego?

Porowatość, na to hasło trafiłam jako jedno z pierwszych podczas przeszukiwania internetu. Już sama nazwa zniechęciła mnie do dalszych poszukiwań, a co dopiero zagłębiania się w tym temacie. Dlaczego więc jednak właśnie doczytywaniem na ten temat się skończyło? Odpowiedź to olejowanie – popularna metoda pielęgnacji. Aby odpowiednio dobrać olej do naszych włosów musimy określić ich porowatość. Porowatość włosów to sposób w jaki przylegają do siebie łuski włosa. Wyróżniamy trzy typy porowatości:

  • włosy niskoporowate – ich łuski ściśle przylegają do siebie, a włosy są w dobrej kondycji
  • włosy średnioporowate – łuski tych włosów są rozchylone, można porównać to do szyszki
  • włosy wysokoporowate – tutaj łuski są mocno rozchylone, włosy są zniszczone i nadwyrężone

Jak określić porowatość włosów?

Najprostsza jednak nie do końca wiarygodna metoda to test na wodzie. W szklance lub pojemniku z wodą umieszczamy około 10 włosów i czekamy 5 minut. Jeżeli włosy opadły na dno oznacza to, że są wysokoporowate, jeśli pływają mniej więcej w połowie wysokości to są one średnioporowate, włosy niskoporwate unoszą się na powierzchni wody. 

Warto jednak pamiętać, że włos na różnej długości może mieć też różną porowatość. W takiej sytuacji ten test się nie sprawdzi. Najpewniejszą metodą jest zbadanie włosa pod mikroskopem, jednak nie każdy ma taką możliwość. Niektóre salony również oferują usługę profesjonalnej oceny stanu włosów. Osobiście skłaniam się ku metodzie, polegającej na dopasowaniu zachowania włosów do ich porowatości.

Włosy wysokoporowate

to najczęściej włosy farbowane i rozjaśniane,regularnie prostowane lub narażone na zniszczenie lokówką. Takie włosy często się puszą, skręcają pod wpływem wilgoci. Łatwo się je farbuje, ale kolor szybko znika. 

Włosy średnioporowate

zazwyczaj  są to włosy zdrowe lub delikatnie podniszczone. Łatwo jest je zafarbować, a kolor utrzymuje się długo. O te włosy najłatwiej jest zadbać

Włosy niskoporowate

są to włosy proste i ciężkie. Ich problemem może być brak objętości lub nadmierne przetłuszczanie się. Fryzury ułożone na tych włosach z reguły nie utrzymują się nawet godziny

Jeżeli większość cech Twoich włosów należy do kategorii wysoko lub średnioporowatych włosów, jednak kilka z nich jest przypisane dla włosów niskoporowatych to znaczy, że Twoja porowaość jest wysoka/średnia w kierunku do niskiej. 


Po co określamy porowatość włosów?

To właśnie porowatość najwięcej mówi nam o naszych włosach, na jej podstawie dobieramy odpowiednią pielęgnacje i oleje. Dzięki temu dbanie o włosy przynosi zadowalające i szybsze efekty.


About the author

Monika

View all posts

24 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *