Odchudzanie - jak się za to zabrać

04:29

Diety, ćwiczenia i wszelkie sposoby na stracenie zbędnych kilogramów to jeden z najpopularniejszych tematów gdy zbliża się lato. W końcu każda z nas chciałaby się cieszyć piękną figurą. Temat odchudzania wydaje się prosty, w końcu każdy coś o tym wie, dlaczego więc tak niewielka ilość osób osiąga swój cel i potrafi go utrzymać? Dlatego, że tak niewiele z nas ma konkretny plan. Jak stworzyć taki plan odchudzania? Trzeba uwzględnić w nim kilka punktów:


CEL

Pierwszy krok to wyznaczenie sobie konkretnego celu. Powinno się uwzględnić: ile chcę schudnąć, czy bardziej zależy mi na efekcie wizualnym czy na wadze, czy chcę pozbyć się cellulitu, czy chcę  ujędrnić ciało. Na podstawie tych zagadnień formułujemy swój cel.

ILE CZASU ZAJMIE UTRATA WAGI?

Ważne jest aby postawić sobie cel krótko i długoterminowy, np ile chcę chudnąć na tydzień, a ile czasu powinno zająć osiągnięcie ogólnego celu. Pamiętajmy aby dać sobie czas, zdrowa utrata wagi to około 2,5kg na miesiąc.

W JAKI SPOSÓB SCHUDNĄĆ?

Kiedy już mamy wyznaczony cel i jego termin powinniśmy przemyśleć w jaki sposób chcemy schudnąć. Czy będzie to dieta czy ćwiczenia, a może jedno i drugie? Chudniemy kiedy dostarczamy organizmowi mniej kalorii niż potrzebuje. Niezależnie czy osiągniemy deficyt kaloryczny poprzez zwiększenie zapotrzebowania poprzez treningi czy też ograniczymy spożywane w posiłkach kalorie osiągniemy cel. Oczywiście jeśli zależy nam na ujędrnieniu ciała bez ćwiczeń się nie obejdzie.
odchudzanie- jak skutecznie stracić kilogramy?


JAK OBLICZYĆ ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE?

Nie możemy zapomnieć o zapotrzebowaniu kalorycznym, możemy je obliczyć za pomocą dostępnych w sieci kalkulatorów lub skorzystać z wzoru:

BMR = (9,99 × waga (kg)) + (6,25 × wzrost (cm)) – (4,92 × wiek) – 161

a osiągnięty wynik mnożymy przez współczynnik aktywności:
1,0 – leżący lub siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej,
1,2 – praca siedząca, aktywność fizyczna na niskim poziomie,
1,4 – praca niefizyczna, trening 2 razy w tygodniu,
1,6 – lekka praca fizyczna, trening 3–4 razy w tygodniu,
1,8 – praca fizyczna, trening 5 razy w tygodniu,
2,0 – ciężka praca fizyczna, codzienny trening.

CZY KORZYSTAĆ Z CZYJEJŚ POMOCY?

Jeśli mamy taką możliwość to warto jest skorzystać z pomocy dietetyka i trenera personalnego, jednak nie jest to konieczne. Za to bardzo dobrym rozwiązaniem jest dołączenie do grup motywacyjnych, podjęcie tego wyzwania razem z przyjaciółką lub po prostu znalezienie osoby, która będzie nas wspierać.

You Might Also Like

5 komentarze

 1. Ja mam niedowagę :) I przytyć się nie da :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Grunt to podjąć decyzję i się zawziąć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje m sie, ze najwazniejsze to wytrwalosc ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny i przydatny post. Ja w te wakacje chciałabym, żeby moje ciało wyglądało lepiej. Nawet nie chcę schudnąć, tylko po prostu wyglądać dobrze. Zaczęłam jakiś czas temu ćwiczyć, więc mam nadzieję, że mi się to uda, ale najważniejsze to wytrwałość.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy i interesujący post. Oby tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images

Convertiser-verification

aa5c9e31d5b2ecee61d253b0307eb35dd4ef2143

Fashionmia

Fashionmia Fashion Swimwear

Popreal

Popreal Newborn Clothes

Subscribe